Format Kitap
Barkod 9786059475648
Yayın Tarihi 2019-03-14
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 136
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Cemal Ağırman

Hadîsler İslâm Dini'nin ikinci kaynağı ve Kur'ân'ın tefsiriolan Sünnet'in yazılı belgeleridir. Onların tahrif edilmeden sonraki nesillere intikali kadar, intikalinden sonra toplanıp derlenmesi,derlenen ve tasnif edilen bu belgelerin kitaplaşması da son derce önemlidir.Şüphesiz her tasnif belli bir amaca yönelik, belli bir yöntemle vebelli bir ihtiyaca cevap vermek üzere yapılmıştır. Bütün hadîslerinsıhhat ve güvenilirlik derecesi aynı olmadığı için amaç, yöntem
ve ihtiyaçlar, hadîslerin seçiminde etkili olmuştur. Bu bağlamdakitaplar oluşturulurken kullanılan materyale musannif tarafındantevdi edilen işlevsel konum, hadîslerin sıhhat ve güvenilirliğininderecesini tespit açısından son derece önemlidir.Hadîs kaynaklarının musanniflerini, muhtevâlarını, tasnifsistemlerini, tasnif amaçlarını, hangi ihtiyaca cevap vermek içintasnif edildiklerini bilmek elimizdeki materyali tanıma ve gerçek
fonksiyonunu doğru tespit ve algılama açısından vazgeçilmezdir.Bu çalışma temel hadîs kaynaklarını biraz daha yakından tanıma amacıyla yapılmıştır.
Ayrıca hangi kesime hitap ederse etsin, ilmî araştırmalar neticesinde ortaya konan mahsüllerde dipnot gösterimi son derece önemli ve ciddi bir iştir. Verilen bilgilere güveni artıracağı gibi araştırmanın ciddiyetini de ortaya koyacaktır. Araştırmacıların bu ciddiyeti dipnot gösterme usûlünde de göstermeleri son derece önemlidir.
Ancak bunu yaparken ilmî kriterlere bağlı kalmakla beraber okuyucular da gözden uzak tutulmamalıdır. Esas amaç, verilen bilgi referansına ulaşmada kolaylaştırıcı, zaman kazandırıcı ve gerçekçilik olmalıdır.

devamını oku..
Kategori : Hadis - Sünnet
Bu üründen 16 adet satılmıştır.
% 30
indirim
10.50
Liste Fiyatı : 15.00
Kazancınız : 4.50
Miktar :  
Adet
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %30 indirim