Format Kitap
Barkod 9786054498277
Yayın Tarihi 2019-10-08
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 2.Baskı
Sayfa Sayısı 373
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 215

Emeği Geçenler :
Yazar   : Şirazlı Şeyh Sadi (Şirazî)

Şule Yayınları, Şirazlı Sadinin Bûstan adlı şaheserini özgün haline uygun olarak manzum bir çeviriyle yayınladı. Prof. Dr. A. Naci Tokmakın çevirisi eserin ilk manzum tercümesi olması dolayısıyla klasik eser yayıncılığında büyük önem taşıyor. Bu yeni çeviri daha ismiyle diğer tercümelerden farklı olduğunu işaret ediyor adeta. Mütercime göre kitabın adını Bostan koymak doğru değil. Bu yüzden Sadinin bu şaheseri artık Bustan adıyla seslenecek okuyucusuna.

Bu çevirinin manzum olarak yapılmasındaki amacı kitabın çevirmeni Prof. Dr. A.Naci Tokmak şöyle özetliyor:

Bu çeviriyi manzum yaptım ki, hiç olmazsa biz öğretim üyelerinin yönlendirmesiyle manzum bir eseri okusunlar ve bu yolla, eski edebiyatla bağlantı kuran bir köprü oluşsun. Ayrıca, özellikle de Fars dili ve edebiyatı ile ilgilenen kimselerin de Farsça öğrenmelerine yardımcı olsun.

Prof. Dr. A.Naci Tokmak, kitabın girişinde büyük bir tevazu ile eser için fırsat buldukça çeviriye devam ettiğini söylese de eseri hazırlarken detaylı ve titiz bir çalışma yaptığı daha ilk sayfalarda belli oluyor. Şairin alıntı yaptığı düşünülen âyet ve hadisler, adı geçen kahramanlar ve hanedanlar hakkında bilgilendirmeler, kelime karşılıkları ve birçok detaya ait geniş kaynaklar dipnotlarda belirtilmiş. Özellikle bu kaynaklar sayesinde okuyucunun merakını çeken konu ve kişiler hakkında detaylı bilgilere rahatlıkla ulaşabileceğini söylemek mümkün. Bu açıdan bakıldığında Şule Yayınlarının yayınladığı bu yeni tercüme akademisyenler için de eşsiz bir kitap halini alıyor.

Temiz bir Türkçe ve sade bir anlatımla çevrilen Şirazlı Sadinin Bustanı okuyucuyla buluşmayı hak ediyor.

devamını oku..
Kategori : Edebiyat - Diğer
% 30
indirim
22.40
Liste Fiyatı : 32.00
Kazancınız : 9.60
Miktar :  
Adet
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %30 indirim